پرش به محتوا

ثبت خیریه

شاید با شنیدن این مثال من به یاد فیلم جذاب «مهمان مامان» افتاده باشید. برخی از موسسات قلک‌هایی را به خیرین می‌دهند تا در طول ماه هزینه‌ای در قلک واریز کنند و در آخر هر ماه آن را تحویل بدهند. در ادامه برخی از گروه‌هایی که شرایط قرار گرفتن در سایه حمایت خیرین هادیان نور ولایت دارند را نام برده‌ایم.

تاسیس موسسه خیریه

در هیچ مورد اکثریت شرکاء نمی تواند شریکی را مجبور به ازدیاد سهم الشرکه خود کند. موسسات هنری انتفاعی موسساتی هستند که با توجه به کسب سود و منفعت ثبت می گردند و اصولاً جهت آموزش امور هنری مانند بازیگری و موسیقی و موارد مشابه ثبت می گردند. امور مربوط به داوری شامل موارد مربوط به داوری بین دو یا چند شخص حقیقی و یا حقوقی, امور مرتبط به ساختمان, تجارت الکترونیک, سرمایده گذار و مواردی از این قبیل می باشد. در جوامع مختلف، بسته به الگوهای فرهنگی خاص جامعه، با توجه به نقش‌های مختلف زنان در خانواده، تعاریف متفاوتی برای زنان سرپرست خانوار وجود دارد. به همین جهت تعریف واژه زنان سرپرست خانوار تا حدودی دشوار است، زیرا در برخی از خانواده‌ها علیرغم حضور مرد بزرگسال در خانواده، زنان نان‌آور خانواده هستند و عملاً خانواده توسط آنان سرپرستی می‌شود.

لازم به ذکر است محل استقراردفتر موسسه خیریه هر بیمارستانی در محوطه همان بیمارستان بوده وخیرین به راحتی می توانند با مراجعه به آنان خیر خود را انجام و یا بیماران نیازمند جهت دریافت کمک به دفتر موسسه مراجعه نمایند. به همین منظور ما به شما پیشنهاد می‌‌کنیم از مشاوران دفتر ثبت شرکت های‌ثبت بهره مند شوید. این مطلب دردسته‌بندی نشده ارسال شده ومجوز موسسه خیریه، مدارک ثبت موسسه خیریه، موسسات خیریه، موسسه خیریه برچسب گذاری شده است. موسسات خیریه می‌توانند در حوزه موضوعات مختلفی فعالیت کنند. تامین امکانات و کمک‌های مالی در موضوعات درمانی و پزشکی، پرداخت حقوق ماهیانه اقشار آسیب‌پذیر، تسهیلات تحصیلی و آموزش، کمک به سالمندان، معلولان، کودکان، کمک به افراد در شرایط اضطراری مانند سیل و زلزله و… از رایج‌ترین زمینه‌های فعالیت موسسه خیریه است. دبیرخانه کمیسیون استان موظف است اقدامات لازم را برای معرفی مؤسسه به اداره ثبت شرکت ها و مؤسسات غیرتجاری و بانک برای ثبت مؤسسه و افتتاح حساب انجام داده و پس از اخذ شماره ثبتی و فیش واریزی از مؤسسه، پروانه صادر شده را به متقاضی تحویل دهد.

داشتن مکان ثابت و مناسب که به تایید بهزیستی استان رسیده باشه. ، برای پیگیری نام موسسه، استعلام می‌گیره و بعد از بررسی، گواهی لازم رو با انتخاب یکی از اسامی پیشنهادی صادر میکنه . بعد 4 یا 5 اسم پیشنهادی برای نام موسسه و یک مکان برای تاسیس انتخاب کنین. ارائه مدارک دانشگاهی فوق الذکربه انضمام گواهینامه طی دوره های کار آفرینی و مشاوره ،کسب و کار و… زیرا روال ثبت موسسه ها که در یک زیر مجموعه قرار می گیرند مشابه است. و فقط در جزئیات ثبت این موسسه ها، تفاوت های مهم و قابل توجه ایی وجود دارد.

انواع موسسات غیر تجاری در ایران

ثبت موسسه همانند شرکت‎ ها‎ی غیرتجارتی هستند که به منظور فعالیت های غیر مالی راه اندازی می شود . هدف از ثبت موسسه پرداختن به اموری از قبیل علمی ادبی یا امور خیریه و … می باشد. این تغییرات باید سریعا در اداره ثبت شرکت ها و موسسات به ثبت برسند . از تغییرات اساسی که در موسسات غیر تجاری اتفاق می افتد می توان به ورشکستگی ، تغییرات اساسنامه ، باطل شدن ، تصفیه ، قسمت کردن اموال ، تغییرات سرمایه مانند افزایش سرمایه و کاهش سرمایه می باشند که سریعا باید اقدام به ثبت آن ها نمود . یکی از اختیارات مجمع عمومی فوق العاده تشکیل جلسات و تنظیم صورتجلسه مبنی بر تغییرات ایجاد شده در موسسات می باشد که در اساسنامه به ثبت می رسد .

  • هزینه ثبت موسسه بالا نیست احتمالا منظور شما گرفتن مجوز ها هست که ما مجوز خیریه نمی گیریم باید شرایط این کار رو داشته باشید برای مجوز اقدام کنید بعد از گرفتن مجوز این کار رو به ما بسپارید.
  • به موسسات و انجمن های غیرانتفاعی ، عام المنفعه و غیرسیاسی که به وسیله ی افراد حقیقی یا حقوقی تاسیس شده است موسسه خیریه گفته می شود.
  • پس از آن ظرف مدت 5 روز دبیرخانه کمیسیون ماده26 استانی مدارک متقاضیان را بررسی کرده و مدارک لازم را برای اعلام نظر در خصوص صلاحیت فردی اعضای مؤسسه به حراست استان ارجاع می‌دهد.
  • مرجع رسمی صدور مجوز ثبت برای سمن‌ها وزارت کشور و مسئول بررسی صلاحیت تأسیس خیریه‌ها با سازمان بهزیستی است.

ثبت موسسه حقوقی که اصولاً با جذب منفعت مالی و انتفاعی می باشند توسط اشخاص قابلیت ثبت دارند. در موسسات حقوقی می بایست حداقل یک شخص که دارای پروانه وکالت می باشند شریک و عضو اصلی هیات مدیره و دارای حق امضاء باشد. سپس در باجه تشکیل پرونده مالیاتی، امور مالیاتی موسسه را انجام دهید. پس از تایید مدارک، بارکد پستی توسط کارشناس وارد می‌شود و پیش‌نویس آگهی بعد از یک روز منتشر می‌شود. مرجع رسمی صدور مجوز ثبت برای سمن‌ها وزارت کشور و مسئول بررسی صلاحیت تأسیس خیریه‌ها با سازمان بهزیستی است.

ثبت موسسه خیریه در وزارت کشور علاوه بر آنکه باید نزد اداره ثبت شرکتها به عمل آید، انجام می پذیرد. دقت نمایید به هیچ وجه نمی توانیم موسسه خیریه ای را بدون اجازه و تایید وزارت کشور ثبت کنیم. ثبت شرکت در تهران 8- یک برگ تصویر تمام صفحات شناسنامه، تصویر کارت ملی، تصویر آخرین مدرک تحصیلی برابر اصل، تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت برابر اصل توسط اعضای هیئت مدیره، مدیرعامل و بازرسین موسسه.

ماده ۱۳- انتخاب نمایندگان تشکل‏ها برای عضویت در شوراهای استانی و شهرستانی، بر اساس دستورالعمل مصوب شورای ملی صورت می‏گیرد. خ- ارایه گزارش موردی و سالانه از وضعیت کمی و کیفی توسعه تشکل‏های شهرستانی و محلی به شورای ملی و شورای استانی مربوط. چ- تعامل با دستگاه‌های اجرایی استان درخصوص نحوه ثبت تغییرات واگذاری امور اجتماعی قابل واگذاری استان. پ- نظارت‏ بر عملکرد و هماهنگی میان دستگاه‏های اجرایی استانی به‏منظور اجرای این آیین­نامه و مصوبات شورای‏ ملی. ت- نظارت ‏بر فعالیت‌ها و عملکرد تشکل‏های ‏ملی و منطقه‏ای و بررسی و اعلام ‏نظر در مورد تخلف‏ها و گزارش‌های رسیده از عملکرد تشکل‌ها.

چند پیشنهاد برای همکاری بهتر سازمان‌های مردم نهاد با شرکت‌های تجاری

ب)دریافت گزارش عملکرد اجرایی و مالی سالانه و در صورت لزوم موارد مقطعی آنها. ب) دریافت گزارش‌های عملکرد اجرایی و مالی سالانه و در صورت لزوم موارد مقطعی. پ) تصمیم هیأت نظارت کشور در هر مورد قابل اجرا ولی در دیوان عدالت اداری قابل اعتراض خواهد بود. ماده‌12- سازمان از حق دسترسی به اطلاعات موجود در مؤسسات عمومی برخوردار است و مؤسسات مذکور مکلفند اطلاعات غیرطبقه‌بندی شده خود را در اختیار سازمان قرار دهند. تبصره‌2- مرجع مذکور باید حداکثر ظرف45 روز از تاریخ تقاضا، پاسخ لازم را به متقاضی ارائه دهد. الف) هدیه، اعانه و هبه اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از داخلی و خارجی و دولتی و غیردولتی.

اما برخی از موسسات صرفا برای پوشش دادن افراد نیازمند تاسیس می‌شوند. همه افراد باید از حق خوراک، پوشاک، ثبت برند مسکن و تحصیل برخوردار باشند. متاسفانه در کشور ما افرادی که این حقوق ابتدایی را ندارند، کم نیستند.