تاسیس خیریه

توسط

در

هیئت مدیره هر ساله یک یا چند بازرس انتخاب می کند تا صحت صورت دارایی ها، صورتحساب های دوره ای عملکرد، حساب سود و زیان و موارد مالی دیگر را بررسی و گزارشی از آن ها را به مجمع عمومی تسلیم نمایند. جهت تعیین محل قانونی موسسات غیر تجاری مجوزی می بایست از مرجع صادر کننده مجوز استعلام اقامتگاه گرفته شود و بعد از بازدید و تائید محل اقامتگاه موسسه غیر تجاری می توانند آن محل را جهت فعالیت تعیین و انتخاب نمود. به همین منظور ما به شما پیشنهاد می‌‌کنیم از مشاوران دفتر ثبت شرکت های‌ثبت بهره مند شوید. تبصره – روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران موظف است پس از اعلام دبیرخانه شوراهای ملی، استانی و شهرستانی، درخصوص انتشار آگهی ثبت و تغییرات تشکل‏ها اقدام کند. مدت زمان ثبت موسسه با توجه به نوع و موضوعیت فعالیت موسسات دستخوش تغییرات میشود.اما برای ثبت موسسه در صورتی که موضوع پیشنهادی متقاضیان محترم ثبت موسسه نیازی به اخذ مجوز نداشته باشد ، حدود 25 الی 30 روز کاری زمان لازم می باشد. برای ثبت موسسه باید یک اسم مشخص شده انتخاب نمایید البته 5 نام را انتخاب و آن را به ترتیب الویت بندی به اداره ثبت شرکت ها ارسال مینمایید حال باید به شما بگوییم این اسامی چگونه انتخاب می شوند .

موسسه دارای هیئت مدیره ای مرکب از حداقل ۵نفر عضو اصلی و۲نفر عضو علی البدل خواهند بود در صورتی که درآمد و هزینه های موسسه از طریق اعضاء تامین شود این تعداد می توانند به سه نفر عضو اصلی و یک نفر عضو علی البدل تقلیل یابند. مجمع عمومی عادی هیئت امناء سالی یک بار در اردیبهشت ماه تشکیل خواهد شد و برای رسمیت حضور نصف به علاوه یک عضو ضروری بوده و برای تصویب هر موضوعی نیز رای موافق با اکثریت اعضاء حاضر ضرورت دارد. 5 / 5 ( 1 امتیاز ) ثبت شرکت سهامی خاص در صورتی که چندین نفر قصد تشکیل یک شرکت را داشته باشند که در آ… اداره موسسات غیردولتی وزارت اقتصاد مکلف است طی مدت یک هفته در خواست و اسناد مربوط را غرض بررسی به کمیسیون عالی ارزیابی ارائه نماید. کمیسیون عالی ارزیابی طی مدت (نود) روز بعد از تاریخ نهائی تکمیل فورمه در مورد تائید یا ردسس آن تصمیم اتخاذ مینماید. موسسین ، اعضای هیئت مدیره و سایر کارکنان نمیتوانند اموال منقول و غیر منقول موسسه را بنام خود یا اقارب نزدیک خریداری و یا ثبت نمایند.

ثبت موسسه خیریه

هدف این موسسه جلب منافع و تقسیم آن بین اعضای خود می باشد. تمامی حقوق مطالب این وب سایت متعلق بهموسسه ثبت صدرامی باشد . جهت دریافت مشاوره رایگان و پاسخگویی به سوالات با شماره تماس های ثبت شرکت ذیل تماس حاصل فرمایید. دفتر مرکزی مؤسسه غیردولتی باید از حداقل فضا و امکانات اداری مناسب برخوردار باشد . این iframe حاوی منطق مورد نیاز برای پردازش فرم های گرویتی مبتنی بر Ajax است.

فرآیند ثبت سازمان مردم نهاد در وزارت کشور

موسسه مکلف است نقلی از گزارش ششماهه خویشرا بوزارت سکتوری که در آن اجرای فعالیت مینماید ارسال کند. کارکنان موسسه مکلف اند مطابق احکام قانون مالیات بر عایداد ، مالیات مربوط را بپردازد. موسسه مکلف است در مورد تورید سامان آلات ، مواد لوازم از خارج ، اجازه قبلی ادارات ذیربط دولتی از طریق وزارت اقتصاد حاصل نماید. اموال منقول و غیردمنقول بنام موسسات ثبت گردیده ، کاپی آن بوزارت های مالیه و اقتصاد ارسال میگردد. موسسه مکلف است در فعالیت های اقتصادی و پروژه های مربوط شرایط ایمنی و محافظوی کار را برای کارکنان خویش فراهم و امتیازات اقلیمی و ساحوی را به آنها بپردازد. هر گاه مؤسسه به اسناد ثبت شدۀ قبلی ضرورت داشته باشد، ادارۀ مربوط مکلف است درزمینه همکاری نماید.

  • فعالیت در این حیطه ، منوط به اخذ مجوز از سازمان بهزیستی است.
  • تثبیت مکان اجرای دوره تا پایان همان دوره ضروری است و در صورت انتقال هنرجویان بزرگسال از یک واحد آموزشی به واحد آموزشی دیگر با هماهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تا یک ماه قبل از شروع امتحانات پایان دوره مقدور خواهد بود.
  • اساسنامه موسسات غیر تجاری می تواند مانند اساسنامه شركت با مسئولیت محدود باشد و آن مواردی مانند موضوع موسسه ارگان اداره كننده (هیئت مدیره) وارگان تصمیم گیرنده (مجامع عمومی) و اختیارات آنها و غیره آورده شود.
  • میزان سرمایه شخصیت حقوقی در زمان تاسیس حداقل سرمایه یکصد هزار تومان می باشد.

نماینده قانونی موسسات غیر تجاری غیردولتی باید برای اخذ پروانه تأسیس به ادارات بهزیستی شهرستان محل مؤسسه مراجعه و مدارک خود را طبق مفاد آئین نامه تکمیل کرده و ارائه دهد. بهزیستی شهرستان ظرف مدت three روز اقدامات لازم را برای اخذ استعلام لازم از سایر مراجع انجام می‌دهد و پس از دریافت پاسخ های لازم مدارک را ظرف مدت 7 روز به دبیرخانه کمیسیون ماده26 استانی ارسال می‌کند. پس از آن ظرف مدت 5 روز دبیرخانه کمیسیون ماده26 استانی مدارک متقاضیان را بررسی کرده و مدارک لازم را برای اعلام نظر در خصوص صلاحیت فردی اعضای مؤسسه به حراست استان ارجاع می‌دهد. جهت انجام این کار کافی است با مراجعه به صفحه ثبت موسسات غیرتجاری ما، به آموزش پذیرش ثبت موسسات غیرتجاری در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری دسترسی داشته باشید و به راحتی موسسه خیریه خود را به ثبت برسانید. همچنین تنها با یک تماس می‌توانید از مشاوره رایگان مشاورین متخصص ما بهره‌مند شوید.

درخواست ثبت موسسان این مجموعه‌ها پس از ثبت در اداره ثبت شرکت‌ها، از نیروی انتظامی استعلام می‌شود و پس از وصول پاسخ مثبت به ثبت رسمی می‌رسند. «موسسات غیر تجاری» تشکیلاتی هستند که برای مقاصد غیر تجارتی تاسیس می‌شوند. در نوع اول، موسسان قصد انتفاع از فعالیت‌های مجموعۀ خود را ندارند و اصطلاحاً غیر انتفاعی هستند مانند انجمن‌های خیریه. ثبت موسسه حقوقی که اصولاً با جذب منفعت مالی و انتفاعی می باشند توسط اشخاص قابلیت ثبت دارند. در موسسات حقوقی می بایست حداقل یک شخص که دارای پروانه وکالت می باشند شریک و عضو اصلی هیات مدیره و دارای حق امضاء باشد. سپس در باجه تشکیل پرونده مالیاتی، امور مالیاتی موسسه را انجام دهید.

قوانین مهم ثبت موسسه ارزان و سریع

موسسه از پرداخت هر نوع مالیات ، تکس و محصولات گمرکی در ارتباط به تورید اموال ، اجناس و سایر تجهیزات مربوط به ساحه فعالیت شان که در پیشبرد اهداف غیر انتفاعی و خیریه ضروری میباشد، طبیق احکام قوانین مالیات بر عایدادت و گمرکات معاف میباشد. موسسه مکلف به داشتن صورت حساب (ریکارد) مالی سالانه بوده و گزارش ان مطابق احکام این قانون تهیه و حین بررسی و نظارت بدسترس وزارت اقتصاد قرار داده میشود. (۳) درصورتیکه وزارت امور خارجه در مورد ثبت مؤسسه اعتراض داشته باشد،اعتراض راهمراه بااسناد وشواهد به وزارت اقتصاد ارائه مینماید.ادارۀ مؤسسات غیر دولتی وزارت اقتصاد مکلف است اسناد وشواهد را ضم دوسیه نموده،غرض تصمیم گیری به کمیسیون عالی ارزیابی محول نماید. (۱)مؤسسه ورقۀ درخواست را غرض کسب جواز قعلیت وثبت آن در مر کز به وزارت اقتصاد و در ولایات به ادارات ولایتی ارائه وفورمه های معیاری را به منظور درج معلومات مطالبه شده ، اخذ مینماید. اداراۀ مؤسسات غیر دولتی وزارت اقتصاد مکلف است تعدیل مندرج فقرۀ این ماده را در دفتر مربوط ثبت نماید. (۲) شرایط تأسیس،ثبت،طرزاداره،فعالیت،نظارت داخلی،انحلال وتصفیۀ اموال مؤسسات غیردولتی داخلی وخارجی مطابق احکام این قانون تنظیم میگردد.

موسسه مکلف است در استخدام کارکنان خارجی اجازه قبلی مراجع ذیربط را حاصل و از تاریخ مواصلت ، اغاز و ختم وظیفه آنها بوزارت امور خارجه کتباً اطلاع دهد. در حالات اضطراری بشری استخدام اتباع خارجی از این امر مستثنی است. موسسه مکلف است در استخدام کارکنان حق اولیت را به افغانهای واجد شرایط بدهد. (۲) کمیسیون عالی ارزیابی،درخواست ثبت رابررسی نموده،طی مدت(پانزده)روز از تاریخ ارائۀ درخواست تصمیم مبنی برثبت یا رد آن را اتخاذ مینماید.

ت- نظارت ‏بر فعالیت‌ها و عملکرد تشکل‏های ‏ملی و منطقه‏ای و بررسی و اعلام ‏نظر در مورد تخلف‏ها و گزارش‌های رسیده از عملکرد تشکل‌ها. تبصره- تشکل‌هایی که در سطح بین‏المللی فعالیت می‏کنند نمی‏توانند تقاضای تشکیل شبکه کنند. تبصره ۱- سطح‏ منطقه‏ای حداقل‏ دو و حداکثر پنج استان است و سطح بین‏المللی به ‏خارج از مرزهای ‏ایران گسترش‏ دارد. ماده ۳- محدوده جغرافیایی فعالیت هر تشکل،‏ یکی از سطوح ملی، منطقه‏ای، استانی، شهرستانی یا بین‏المللی است. ماده ۱- نهاد مدنی نهادی غیردولتی است که به منظور فعالیت در راستای توسعه اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ایجاد شده یا می­شود.

روزنامه رسمی موسسات غیر تجاری شامل کلیه امور مربوط به تغییرات موسسه به ثبت رسیده و ثبت موسسه در یک نوبت چاپی می باشد. درصورتی که نیاز به تاسیس شعبه در ابتدای زمان تاسیس داشته باشید می بایست نسبت به تکمیل مدارک ثبت موسسه غیرتجاری اقدام کنید. برای تاسیس و فعالیت در این نوع از موسسات باید شرکت را حتماً در قالب یک موسسه غیر تجاری به ثبت رساند و همین طور برای تاسیس آن ها نیاز است که جواز رسمی از سازمان مربوطه برای آغاز فعالیت اخذ گردد. موسسات انتفاعی و یا غیر انتفاعی از تاریخ ثبت, شخصیت حقوقی پیدا می کنند و می تواند عناوینی از قبیل انجمن, کانون, بنگاه جمعیت و موارد دیگری را برای خود اتخاذ نماید. از امتیازات موسسه غیر تجاری در شرایط خاص به عدم پرداخت مالیات اشاره کرد که می بایست از اداره مالیات استعلام های لازم را به عمل آورد. موسسات خیریه برای فعالیت دراین حوزه نیازمند اخذ مجوزهای لازم از سازمان بهزیستی هستند، ضمناً موسسات خیریه باید بر اساس مقررات و ضوابط تعیین شده توسط این سازمان شروع به فعالیت کنند.

لازم به ذکر است که چاپ روزنامه کثیرالانتشار تاسیس اجباری می باشد. سرمایه اولیه موسسه غیر تجاری درصورتی که توسط ارگان دولتی مجوز داشته باشد می تواند صفر باشد ولی در حالت عادی سرمایه موسسات غیر تجاری مبلغ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال می باشد که بین شرکاء قابل تقسیم می باشد. لازم به ذکر پیگیری ثبت تغییرات شرکت است موسسات غیر تجاری از سرمایه نقدی و غیر نقدی می توانند بهره بگیرند و نمی توان سرمایه را به قطعات سهام تقسیم کرد. اینگونه موسسات قسمتی از زیر مجموعه موسسات غیرتجاری می باشند که نوع و سبک فعالیت و اهداف تاسیس آن ها کسب سود و منفعت و تقسیم نمودن آن مابین اعضا نیست.

منطور از موسسه غیر تجاری، کلیه تشکیلاتی است که برای اهداف غیر تجاری مانند امور علمی، ادبی،فرهنگی، آموزشی، مشاوره، خدماتی، خیریه و امثال آن تشکیل می شود اعم از آنکه مؤسسین قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند. فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است. شرکت سهامی خاص به گونه ای از شرکتها گفته می شود که سرمایه آن به سهام تقسیم می شود . و در واقع مسئولیت اصلی سهامداران محدود به مبلغ اسمی می باشد .

در صورت تاسیس شعبه از موسسه ای واقع در خارج از کشور گواهی محل ثبت موسسه با تصدیق کشوری به همراه ترجمه رسمی و موید آن به فارسی نیز مورد نیاز است. مجوز لازم در صورتی که موضوع فعالیت موسسه نیاز به مجوز داشته باشد. فعالیتهایی در حوزه های فرهنگی، ثبت برند تجاری هنری، علمی، ادبی،مذهبی، آموزشی را نمی توان در قالب شرکت به ثبت رساند. برای انجام این قبیل امور قالب ثبتی موسسات غیر تجاری در قوانین پیش بینی شده است. لازم به ذکر است، فرآیند صدور پروانه فعالیت مرکز بین 2 هفته تا 1 ماه طول می کشد.

موسسات غیر تجاری برای مقاصد غیرتجارتی با موضوعاتی از قبیل امور علمی یا ادبی یا امور خیریه و امور حقوقی و امور آموزشی و از قبیل این موضوعات تشکیل می شود و با عناوینی از قبیل انجمن، کانون یا بنگاه و امثال آن ثبت می شوند. در موسسات آموزشی مجوز اخذ شده دارای زمان می باشد و هر چند سال یک بار با توجه به اساسنامه تنظیم شده می بایست سمت ها و وضعیت امضاء تعیین و تکلیف گردد. مقصود از تشکیلات و موسسات غیرتجارتی مذکور در ماده ۵۸۴ قانون تجارت کلیه تشکیلات و موسساتی است که برای مقاصد غیرتجارتی از قبیل امور علمی یا ادبی یا امور خیریه و امثال آن تشکیل می شود اعم از آنکه موسسین و تشکیل‌ دهندگان قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند. تشکیلات و موسسات مزبور می‌ توانند عناوینی از قبیل انجمن، کانون یا بنگاه و امثال آن اختیار نمایند ولی اتخاذ عناوینی که اختصاص به تشکیلات دولتی و کشوری دارد برای موسسات مزبور ممکن نخواهد بود.